Ultimate magazine theme for WordPress.

उमेर पुगेकाले मात्रै हेर्नुहोला यी महिलाको यस्तो ह’र्क’त

1,012

बि’देशबाट फेरी बाहिरियो नेपाली चे’लीको हे’र्नै न’स’किने भि’डियो लि’क देशमा रोजगारको सम्भावना नदेखेर धेरै नेपाली दाजुभाई तथा दिदिबहिनीहरु प्रदेशमा कामको सिलसिला सयौं नेपालीहरु हरेक दिन प्रदेशमा जान्छन कसैको राम्रो पनि भएको छ ।”

भने कसैले बिभिन्न कारणले अनेक समस्याहरु झेल्नु पनि परेको छ ।हामी माया अनि अरुमा बिश्वासमा परेर आफ्ना गोप्य सूचना वा गोप्य अंग पनि आफ्ना बिश्वासिला प्रेमीप्रेमिका बिच आधन प्रदान गर्छौ । जुन केही दिनका लागि राम्रो भएपनी जुन दिन प्रेमी प्रेमीकाको सम्बन्ध सकिन्छ तब यस्ता भिडियोहरु बजारमा आउछन ।

त्यसैले तपाईं चेलीहरु कसैको पनि बिश्वास नगर्नुस फेरि तपाईको हालत पनि यस्तै बन्न सक्छ । सामाजिक सञ्जालबाट जोडिएमा माया प्रेममा धेरै भर पनि गर्नु हुदैन । ति कुराहरुवाट एकदम टाढै रहनुहोला । उसले भनेको आधारमा मात्र पनि धेरै कुराहरु हामी सर्हष हस भनेर भन्दिन्छौ त्यसैले कुनै पनि मानिसलाई विश्वास गर्नु अगाडी उसलाई नजिकबाट चिन्न जरुरी छ यानकी विश्वास गर्न लाएक छ वा छैन भनेर बुझ्नु पर्दछ । जनहितमा जारी फेरी पनि येस्ता घटना नदोहोरियोस । *यो समाचार को पुरा भिडियो हेर्न यहाँ तल क्लिक गर्नुहोला”

यो पनि पढ्नु होस – कुनैबेला भनिन्थ्यो, मो’टोघाटो हुनुपर्छ । खा’इलाग्दो हुनुपर्छ । अहिले जमाना स्लिमको छ । ग्या’जेट्स मात्र होइन, ज्या’न पनि स्लिम नै खोजिन्छ । किन त ? किनभने अहिले मो’टोपनले ‘खा’नदानी’को होइन, रो’गको संकेत गर्छ । मो’टोपनको अहिले थुपै्र सा’इड इ’फेक्ट देखिएको छ । प’हिलो, यसले ज्या’नलाई भ’द्दा देखाउँछ । ज्यान फु’र्तिलो, छ’रितो र चु’स्त हुँदैन । दोस्रो, अहिलेको ज’मानामा व्य’क्तित्वको खास महत्व छ ।

यस्तो अवस्थामा भ’द्दा श’रीर आफैमा व्य’क्तित्वको बा’धक हो । यस्तो श’रीरमा न लुगा सुहा’उँछ ? न समग्र श’रीरको बा’न्की मिल्छ । तेस्रो, मो’टो श’रीर हुनु भनेको श’रीरमा अ’तिरिक्त बो’सोको भ’ण्डार हुनु हो । यसले र’क्तनलीहरुलाई थप साँ’घुरो बनाउँछ । मु’टु, क’लेजो, मृ’गौलाको कार्य-संचालनमा अवरोध पुर्‍याउँछ ।

यसले अनेक किसिमको रो’ग निम्त्याउँछ । जस्तो कि, उ’च्च र’क्तचाप, म’धुमेह, को’लोस्टोर आदि । मो’टोपन हुनुको सबैभन्दा ठूलो बे’फाइदा भनेकै संभावित रो’गको भ’य हो । मो’टोपनले रो’गलाई जन्म दिन्छ । अहिले अ’धिकांशलाई यसको हेक्का छ । त्यसैले ज्या’न बढाउने होइन, घ’टाउने चक्करमा लागेको देखिन्छ । अर्थात श’रीरलाई चु’स्त र छ’रितो बनाउने ध्याउन्नमा लागेको देखिन्छ । तर, यसका लागि समु’चित तरिका के हो त ? कतिलाई थाहा नहुन सक्छ । किनभने मो’टोपन घ’टाउने चक्करमा रहेकाहरुले आफ्नो खानामा क’टौती गरिरहेका हुन्छन् ।”

खाना नखाएपछि मो’टो भइदैन । एक हिसाबले कुरा ठिक हो । तर, श’रीरलाई विभिन्न किसिमको पो’षण तत्व आवश्यक हुन्छ । ति पो’षक त’त्वको स्रोत भनेकै खानेकुरा हुन् । यदि खानेकुरा नै नखाने हो भने शरी’रमा पो’षण पुग्दैन । त्यसले अर्को रो’ग निम्त्याउँछ । मो’टोपन घ’टाउनका लागि व्यायाम गर्नेहरु पनि छन् ।

मो’टोपन घ’टाउन मात्र होइन, श’रीरलाई स्व’स्थ्य र त’न्दुरुस्त राख्न व्या’याम अनिवार्य छ । यद्यपी व्या’याम गर्ने भन्दैमा ज’थाभावी व्या’याम गर्नु उचित हुँदैन । आफ्नो श’रीरको अ’वस्था, उमेर आदिलाई ख्याल गरेर उचित किसिमको व्या’याम गर्नुपर्छ । मो’टोपन घ’टाउने चक्करमा कतिपयले औ’षधी सेवन गर्छन् । कतिपय विज्ञापनको पछि लागिरहेका छन् । उ’पचारद्वारा मो’टोपन घ’टाउने भन्दै शहरका गल्ली गल्लीमा क्लि’निकहरु खुलेका छन् । त्यस्तै कतिपय उत्पादन बजारमा ल्याइएको छ । यसले मो’टोपन घ’टाउने होइन, बरु श’रीरलाई थप रो’गको शि’कार बनाउन सक्छ ।”

कसरी घ’टाउने त ? कुनैपनि स’मस्याको निदान खोज्नुअघि त्यसको कारण खोज्नुपर्छ । के कारणले मो’टोपन बढेको हो ? कतिपयको मो’टोपन वं’शानुगत हुन्छ । बाबुबाजे मो’टा छन् भने छो’राछोरीमा त्यसको गुण सर्छ । कतिपयलाई था’इराइड जस्ता रो’गको कारण मो’टोपन बढ्छ । कतिपय औ’षधीको से’वनले पनि मो’टोपन बढ्छ ।

अहिलेको आम स’मस्या भनेको ग’लत खा’नपान र निस्त्रिmय दिनचर्या हो । विभिन्न किसिमको प्र’शोधित खानेकुरा से’वन गर्ने, शारी’रिक श्रम नगर्ने हाम्रो प्रवृत्ति नै मो’टोपनको कारण बनिरहेको छ । कसरी घटा’उने मो’टोपन ? मो’टोपन घटा’उनका लागि सन्तुलित, स्व’स्थ्य र अ’नुशासित जीवनशैली पहिलो सर्त हो । १. खाना घ’टाउने होइन । बरु, स्व’स्थ्य एवं पो’षणयुक्त खानेकुरा सेवन गरौं । ताजा र मौसमी फलफूल, सागसब्जीमा जोड दिनुपर्छ । यस्ता खानेकुराले श’रीरलाई आवश्यक पोषण प्रदान गर्छ । श’रीर स्व’स्थ्य हुन्छ । २. बजारमा पाइने प्र’शोधित खानेकुरा, जं’कफूड, चिल्लो-चा’प्लो खानेकुराले मो’टोपन बढ्छ । यस्ता खानेकुरा पूर्ण रुपमा त्या’गौं । ३. दिनमा एक वा दुई छाक मात्र खाने होइन ।

दिनभरमा तीन/चार छाक खानेकुरा खाने । तर, हरेक पटकमा थोरै थोरै खाने गरौं । एकै पटकमा धेरै खानेकुरा सेवन गर्दा त्यसले मोटोपन बढाउँछ । ४. सकेसम्म ता’रेको, भु’टेको, म’सलेदार खानेकुरा होइन, उसिनेको खानेकुरा सेवन गरौं । सागसब्जी उ’सिनेको खान सकिन्छ । सागसब्जीको रस से’वन गर्न सकिन्छ । फलफूल वा स’लादको मात्रा बढाउन सकिन्छ । मो’टोपन घ’टाउने प्रभावकारी उपाय हुन् यी । ५. दि’नचर्या सन्तुलित हुनुपर्छ, अनु’शासित हुनुपर्छ ।

बिहान चाडै उठ्ने, व्या’याम गर्ने गरौं । बेलुकी चाडै सुत्ने गरौं । रा’ती लामो समयसम्म बस्दा भोक लाग्छ । खानेकुरा खाइन्छ । त्यसले श’रीरमा अतिरिक्त खानेकुरा भ’ण्डारण हुनुपुग्छ, जो मो’टोपनको कारण बन्छ । ६. शा’रीरिक श्रम गरौं । एकै ठाउँमा लामो समय बस्ने नगरौं । केही न केही शा’रीरिक क्रिया गरौं । कार्यलय वा घरमा बस्दा पनि उठ्ने, हिँड्ने गरौं । ७. विहानको स’मयमा व्या’यामको लागि छुट्याउनुपर्छ । बिहान ३५ मिनेटदेखि ४५ मिनेटसम्म निरन्तर व्यायाम गरौं । हिँडौं ।८. म’दिरापान र त्यससँग गरिने स्न्या’क्सले मोटोपन बढ्छ । यस्ता खानेकुरा त्या’गौं ।”

नोट: माथि उल्लेखित स्वा’स्थ्य सम्बन्धी जानकारीहरु विभिन्न अनलाइन तथा पत्र-पत्रिकाहरुबाट साभार गरिएको हो । मानिसको शारिरिक अवस्था र समय अनुसार पनि माथि उल्लेखित कुराहरुको उपलब्धी फरक पर्छ । सम्पुर्णरुपमा यहि कुरामा मात्रै भर नपर्नुहोला । माथि उल्लेखित कुराहरु प्रयोग गर्दा तपाईको स्वा’स्थ्यमा थप खराबी देखिए, कृपया तुरुन्त रोकेर स्वा’स्थ्यकर्मीहरुसँग सल्लाह लिनुहोस् । साथै तपाईलाई यो जानकारी कस्तो लाग्यो ? हाम्रो जानकारीहरु अरुलाई पनि देखाउन कृपया सेयर गर्नुहोला । तपाइको एक सेयरले थाहा नभएकाहरुले ज्ञान पाउछन भने हामीलाई पनि सहयोग मिल्नेछ ।