Ultimate magazine theme for WordPress.

के जिममा कसैले सोच्नै नसक्ने यस्तो हुन्छ ? [ फ्याक्ट चेक ]

896

काठमाडौं । भारतमा अहिले धार्मिक रुपमा विवाह र धर्मान्तरणको कुरा एकदम चर्चामा रहेको छ । मुस्लिमहरुले हिन्दु महिलालाई नियन्त्रणमा लिएर विवाह गर्ने अनी धर्म परिवर्तन गराउने गरेको आरोप लाग्ने गरेको छ । यस्तै विषयसँग जोडेर एक भिडियो सामाजिक सञ्जालमा भाइरल भइरहेको छ ।

उक्त भिडियोमा देखाइएको मुस्लिम जिम प्रशिक्षकले एक महिलालाई अनुचित व्यवहार गरीरहेको भनिएको छ । यो दावीको साथमा ‘लभजिहाद’ कसरी काम गर्दछ भनेर वर्णन गर्ने प्रयास भइरहेको छ ।

जे होस् २०१७ को यो भिडियो त्रिनिडाड र टोबियाको हो । यसमा, जिम प्रशिक्षकहरु इमरान र रेश्मा नामका पति र पत्नी देखाइएको छ, जसको आस्था एउटै हो ।

उनीहरु अरुलाई जिममा कसरी व्यायाम गर्नुपर्छ भनेर सिकाउने गर्छन । अहिले गरिएको दावाका अनुसार एक मुस्लिम जिम प्रशिक्षकले हिन्दु युवतीलाई फसाउन खोजिरहेको आरोप लगाइएको छ ।

भिडियो सामाजिक सञ्जालमा यस्तो दावीको साथ साझा गरिएको छ, ‘हिन्दूहरु खुसी छ कि उसकी श्रीमती, छोरी, बुहारी जिम गएका छन् । त्यहाँका शान्ति सन्देशवाहकहरूले यति धेरै गलत कामहरू गरेर तिनीहरूको शरीर छोएर बिस्तारै उनीहरूलाई लभजिहादमा फसाउँछ ।’

मुसलमानहरुले विवाह भताभुंग पारेर हिन्दूलाई खतरामा पारेको पनि दावा गरिएको छ । हामीले भिडियोलाई इनभीडको प्रयोग गरेर धेरै कुञ्जीफ्रेमहरूमा विभाजन गर्‍यौं ।

हामीलाई यसको नतिजाहरूमार्फत जानकारी भयो कि यो भिडियो युट्यब र रसियन सामाजिक सञ्जाल भिकेसहित सन् २०१७ मा विभिन्न प्लेटफर्महरूमा अपलोड गरिएको थियो ।

टीनआईमा रिभर्स खोजले यो पनि पत्ता लगायो कि भिडियो २०१७ मा धेरै वेबसाइटहरूमा अपलोड गरिएको थियो । यसभन्दा पहिले, जब तथ्याङ्क जाँच गर्ने वेबसाइट अल्ट न्यूजले यस भिडियोको सत्यता प्रकट गरेको थियो, एक ट्विटर प्रयोगकर्ताले यो भिडियो त्रिनिडाड र टोबियाको हो भनेर स्वीकार गरेका छन् ।

प्रयोगकर्ताले यो भिडियोमा दुई पेशेवर प्रशिक्षक इमरान र रेश्मा भएको पनि उल्लेख गरेका छन् । हामी इमरानको फेसबुक पेजमा गएका थियौं, त्यहाँ उनले कसरत गर्दाका धेरै भिडियोहरू अपलोड गरेका छन् ।

अहिले चर्चामा रहेको भिडियो पनि उनको पेजमा रहेको छ । तर हालसालै होईन, सन् २०१७ मा नै पोस्ट गरिएको थियो । इमरानले अल्ट न्यूजलाई बताए कि भिडियोमा देखाइएको महिला उनकी पत्नी हुन् र उनीहरू दुबैको एउटै आस्था रहेको छ ।

यो स्पष्ट छ कि त्रिनिडाड र टोबियाको भिडियो गलत दावीको साथ भारतमा ‘लभजिहाद’ को नाम दिएर साझा गरिएको छ । अहिले भारतमा यस सम्बन्धमा नयाँ कानुन ल्याउने कुरा चर्चामा रहेको छ । विवाह गर्दा धर्म पहिले ल्याउन खोजेको भन्दै विरोध पनि भइरहेको छ ।